بلندترین صدای تاریخ

بلندترین صدای ثبت شده در تاریخ چیست؟

وقتی از ما پرسیده شود که بلندترین صدایی که شنیدیم چیست پاسخ های متفاوتی می دهیم. ممکن است به صدای بوق کشتی، صدای موتور هواپیمای جت یا رعد و برق اشاره کنیم. اما هیچ یک از این صداها حتی نزدیک به رکورد بلندترین صدای ثبت شده در تاریخ نیست. صدایی که از آن صحبت می کنیم مربوط می شود به سال 1883 در جایی به نام Krakatoa که جزیره ای بین جاوه و سوماترا در اندونزی است. برخی قدرت این صدا را با انفجار همزمان 10 هزار بمب هیدروژنی برابر می دانند. این صدا به حدی بلند بود که بر اساس گزارشات تاریخی تا 5000 کیلومتر آن طرف تر مانند صدای شلیک توپ جنگی شنیده شده است.

اما منشا این صدای مهیب چه بود؟

انفجار آتش فشان

این صدا در واقع حاصل انفجار عظیم آتش فشانی در جزیره Krakatoa بوده است، که به آن لقب بزرگترین فاجعه طبیعی قرن 19 ام را داده اند. در اثر فعال شدن این آتش فشان گداخته های داغ آن تا 80 کیلومتر به هوا رفته و با بیش از دوبرابر سرعت صوت(2575 کیلومتر در ساعت) به محیط اطراف پرتاب شده اند. به علاوه این آتش فشان باعث زلزله هایی متعدد و سونامی هایی با ارتفاع 45 متر در اندونزی شده است.

صدای موتور جت هواپیما

بر اساس گزارشات تاریخی یک ناخدای دریایی، صدای آتش فشان جزیره Krakatoa تا 50 کیلومتر آن طرف تر باعث پارگی پرده گوش ملوانان شده است. گفته می شود تا 160 کیلومتر آن طرف تر از محل آتش فشان، افراد صدایی به بلندی 172 دسیبل را احساس کرده اند. برای اینکه از نظر علمی بهتر متوجه این مقیاس بشویم اگر کنار موتور جت بایستید شدت صدای آن تنها 150 دسیبل خواهد بود. این در حالی است که آستانه تحمل گوش انسان برای صدا حدود 130 دسیبل می باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما آنلاین هستیم!

سفارش از طریق واتسپ

سفارش می پذیریم

پشتیبانی صدانما

ما آنلاین هستیم!

از طریق واتسپ ثبت سفارش کنید.

پشتیبانی صدانما

سفارش می پذیریم.