تابلو آسمان

تابلو آسمان

نمایش خیره کننده ستارگان و صورت های فلکی بر اساس تاریخ و مکان سفارشی شما

تابلو آسمان چیست؟

تابلو آسمان موقعیت صورتهای فلکی و ستارگان را بر اساس تاریخ و مکان موردنظر نشان می دهد. بطور مثال در روز تولدتان، آسمان چه شکلی داشته است. زمین دائم در حال چرخش است. این یعنی آسمان بالای سر ما در هر زمان و مکان مشخص، شکل متفاوتی پیدا می کند. این یعنی آسمان در زمانی که شما بدنیا آمدید با زمان تولد فردی دیگر فرق داشته است.

*تابلو آسمان اسامی مختلفی دارد. که از آنها می توان به تابلو آسمان شب، تابلو آسمان روز تولد، تابلو استارمپ، نقشه آسمان و … اشاره کرد.

طراحی کاملا سفارشی تابلو آسمان

اجزای تابلو آسمان

تابلویی که شنیدنی است

تابلوی آسمان مجهز به بارکد QR

روی تابلوی آسمان، بارکد QR صدا وجود دارد. شما می توانید هر صدایی که دوست دارید(صدای ضبط شده، موزیک…) را بر روی تابلویتان تنظیم کنید. بارکد صدا به راحتی توسط گوشی های هوشمند اسکن شده و پخش می شود.

تابلو آسمان بارکد صدا QR

ابعاد قاب تابلو آسمان

*ابعاد سفارشی نظیر (۵۰X70 سانتیمتر) نیز قابل انجام است.
ابعاد تابلو آسمان
از سفارش تا دریافت
زمان آماده سازی تابلو آسمان

ارسال با پیک موتوری

برای شهر تهران ۱ الی ۳ روز کاری

ارسال با تیپاکس

برای خارج تهران ۵ الی ۷ روز کاری

لیست قیمت
خرید تابلو آسمان
مقایسه ابعاد تابلو سفارشی صدانما

A5

تابلو آسمان A5
هزار تومان ۲۲۵
 • ۱۵x21 سانتیمتر
 • همراه بارکد صدا QR

A4

تابلو آسمان A4
هزار تومان ۲۷۰
 • ۲۱x30 سانتیمتر
 • همراه بارکد صدا QR

A3

تابلو آسمان A3
هزار تومان ۳۵۰
 • ۳۰x42 سانتیمتر
 • همراه بارکد صدا QR
پرفروش ترین

A5

تابلو آسمان A5
هزار تومان ۳۹۰
 • ۳۰X42 سانتیمتر
 • مدل های خاص و ویژه
نمونه ویدیو
نمونه ای از تابلوهای آسمان

در این ویدیوها، نمونه ای از تابلوهای آسمان را می توانید ببینید. که به سلیقه مشتریان محترم سفارشی سازی و آماده شده اند.

تاثیرگذارترین هدیه برای شماست
هدیه سفارشی و خاص برای کسانی که دوستشان دارید
تابلو آسمان هدیه تولد
هدیه تولد
تابلو آسمان هدیه عاشقانه
هدیه عاشقانه
تابلو آسمان هدیه یادگاری
هدیه یادگاری
تابلو آسمان

ثبت سفارش تابلو آسمان

شما از طریق سفارش مستقیم در سایت، واتسپ/تلگرام و همچنین اینستاگرام می توانید تابلو آسمان موردنظر خود را سفارش داده و آن را شخصی سازی نمایید.

می خواهید بیشتر بدانید؟

این بخش صرفا جهت کسب اطلاعات بیشتر شما در نظر گرفته شده است. در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید.

ستاره چیست؟

بشر از ابتدای تمدن خود، هربار که به آسمان شب می نگریسته است نقاط نورانی زیبایی را می دیده است. این نقاط که به آن ستاره می گوییم، دستاویزی بر افسانه ها، اشعار، داستان ها و تفاسیر مختلفی بوده است. یکی از مرسوم ترین آنها طالع بینی است، که تا به امروز ادامه دارد.

ستاره را می توان به عنوان توپ گازی بسیار روشنی توصیف کرد. که اغلب از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. عناصر تشکیل دهنده آن به کمک جاذبه درونی ستاره، در کنار هم قرار گرفته است. در مرکز ستاره شکافت هسته ای اتفاق می افتد. این فرایند به غلبه ستاره بر جاذبه بیرونی کمک می کند. به علاوه باعث تولید فوتون، گرما و برخی عناصر سنگین تر می شود. نزدیک ترین ستاره به زمین، خورشید است. که در مرکز منظومه شمسی قرار دارد.

ستاره چگونه به وجود می آید؟

تولد ستاره

بر اساس فرضیه تشکیل ستارگان، ستاره درون ابرهای عظیم گازی متولد می شوند. سپس دمای ابرهای گازی افزایش پیدا می کند و یک جاذبه درونی آن را متراکم می کند. زمانی که دمای گاز به حدود ۱۸ میلیون فارنهایت می رسد، برای عناصرگازی هلیوم و هیدروژن موجود، همجوشی هسته ای اتفاق می افتد. و این زمانی است که ستاره متولد می شود.

انواع ستارگان: جالب است بدانید رنگ یک ستاره بیانگر دمای آن است. ستاره هایی که دمای بالاتری در مرکز خود دارند نور آبی ساطع می کنند. ستارگان به نسبت سردتر ، به سرخ رنگ دیده می شوند. دمای ستاره همچنین با جرم آن تناسب دارد. ستاره کوتوله سرخ تنها ۰.۰۷۵ جرم و دمایی برابر ۴۰۰۰ کلوین دارد. در مقایسه بزرگترین ستاره شناخته شده یعنی R136a1 با نام Wolf-Rayet با جرمی ۲۶۵ بار بیشتر از خورشید منظومه شمسی ، دمای باورنکردنی برابر با ۵۰ هزار کلوین را دارد. ستارگان بزرگتر و داغ تر ذخیره انرژی خود را در طی چند میلیون سال به اتمام می رسانند. در حالیکه ستارگان کوچکتر و خنک تر، می توانند تا میلیاردها سال به درخشش خود ادامه دهند.

صورت فلکی چیست؟

از هزاران سال پیش ، تمدن های باستانی صورت های فلکی مختلفی را در آسمان شناسایی و رصد کرده اند. صورت فلکی را می توان الگوهایی قابل شناسایی از ستارگان در آسمان معرفی کرد، که بدلیل شکلی خاص یا به افتخار شخصیتی اساطیری نام ویژه ای پیدا کرده اند. صورت های فلکی برای پیش بینی های ستاره شناسی، مسیریابی و ارتباطات در زندگی بشر بسیار مفید و کاربردی بوده است.

از سال ۱۹۲۲، اتحادیه بین المللی اخترشناسی IAU آسمان را به ۸۸ صورت فلکی تقسیم کرده است. هر صورت فلکی شامل یک محدوده فرضی در آسمان است. برای هر محدوده نیز اسمی مشخص شده است. برای مثال وقتی گفته می شود این ستاره در دب اکبر قرار دارد، منظور محدوده بین اللملی مشخص شده توسط IAU است که به عنوان دب اکبر شناخته می شود.

نکته مهمی که باید بدانید این است که هرچند گروهی از ستارگان، تشکیل یک صورت فلکی مشخص را می دهند؛ اما در واقع آنها در فواصل مختلفی نسبت به یکدیگر قرار داشته و در یک محور نیستند. آسمان فضایی سه بعدی است اما صورت های فلکی بصورت دوبعدی نمایش داده می شوند. در نتیجه ممکن است این فرضیه غلط بوجود بیایید که این ستاره ها واقعا در کنار یکدیگر قرار دارند.

در حقیقت اگر ما پرسپکتیو خود را از روی زمین تغییر می دادیم و چند میلیون سال نوری در فضا در هر سمتی حرکت می کردیم و از آن نقطه ستارگان را مشاهده می کردیم ، قطعا اشکال دیگری از ستارگان را می توانستیم رصد کنیم.

چگونه تابلو آسمان را تفسیر کنیم؟

خواندن تابلوی آسمانتابلوی آسمان تمامی ستاره هایی که در تاریخ و مکانی معین در فضای قابل مشاهده قرار دارند را ترسیم می کند. واضح است که آسمان فضایی سه بعدی است و درک این فضا در صفحه ای دوبعدی(تابلو) نیازمند دانستن چندین نکته ساده است.

همانطور که می بینید تمامی ستاره ها در یک فضای دایره ای قرار گرفته اند. لبه های این دایره فرضی، بیانگر خط افق می باشد. از این لبه ها هرچه به سمت مرکز بیاییم، به ستاره هایی که در دقیقا بالای سر قرار دارند می رسیم. اگر مرکز دقیقا بالای سر بیننده مشاهده گر آسمان باشد، ستاره هایی که در نیمه بالایی N صفحه واقع شده اند در موقعیت شمالی نسبت به ما قرار دارند.

ستاره های نیمه پایینی S نیز در موقعیت جنوبی ما واقع شده اند. بخش شرقی نیز در موقعیت چپ بیننده آسمان قرار داشته و بخش غربی نیز در یک فضای سه بعدی در موقعیت راست بیننده خواهد بود. گفتنی است که این دایره ترسیم شده نشانگر نصف کره سماوی (۱۸۰ درجه) می باشد. در یک شب صاف و در مکانی که آلودگی نوری کم باشد، در واقع می توان نصف کیهان را رصد کرد. شگفت انگیز نیست؟

اگر به کره زمین به عنوان کره کوچیکی واقع در کره سماوی فکر کنیم، به قاعده در هر زمان و مکانی که باشیم، نصف فضای کره سماوی در بالا و نصف دیگر در پایین ما قرار دارد. اگر دقیقا به آن سر قطر کره زمین برویم نصف دیگر کره سماوی را مشاهده خواهیم کرد

مقایسه دو تابلو آسمان شب در زمان های مختلف

اشاره شد که ستارگان مانند یک ساعت دقیق در آسمان عمل می کنند. در واقع اگر دانش نجومی کافی و توانایی رصد وجود داشته باشد می توان هر شب به آسمان نگاه کرد و تاریخ و زمان دقیق را کشف کرد. چنانکه پیشینیان ما قادر به انجام چنین کاری بوده اند.
در این عکس، دو تابلو آسمان در یک مکان ثابت اما در دو زمان مختلف را به عنوان مثال آورده ایم. به چینش و موقعیت ستارگان به خوبی دقت کنید. متوجه تفاوت های بسیاری خواهید شد. حال می توانید مطمئن باشید هر تابلوی آسمان قطعا متفاوت از دیگری خواهد بود. همین مورد تابلو آسمان روز تولد، را به هدیه ویژه ای تبدیل می کند.

شکل صورت های فلکی دائمی است؟

صورت های فلکی

اشاره کردیم که یکی از کاربردهای صورفلکی ، مسیریابی بوده است. و این امر مستلزم این است که ستارگان موقعیت ثابتی داشته باشند. تا بتوان بر اساس آن جهت و مسیر را تشخیص داد. ستاره هایی که بالای سر خود می بینیم، بدلیل چرخش زمین در طول سال تغییر می کنند. اما شکل شناخته شده خود صورت های فلکی در تاریخ بشریت ثابت مانده است.

لازم به ذکر است که ستارگان در واقع با سرعت ده ها کیلومتر بر ثانیه ، در حال حرکت هستند. اما فواصل نجومی به حدی طولانی و غیرقابل باور است، که این جابه جایی تاثیری بر موقعیت و نسبت قرارگیری آنها در آسمان شب ندارد. هرچند اگر مقیاس زمانی مثلا به ۵۰ هزار سال تغییر دهیم، آن وقت شاید جابه جایی ستاره ها قابل کشف و بررسی باشد.

اطلاعات تابلو آسمان چقدر موثق است؟

منبع تهیه تابلوی آسمان

منبع اطلاعات نجومی در تهیه تابلوی آسمان، آژانس فضایی اروپا است. در سال ۱۹۸۹ ماموریتی با عنوان هیپارکوس توسط آژانس فضایی اروپا کلید خورد. و در طی آن بوسیله ماهواره هیپارکوس به مدت ۳.۵ سال به بررسی موقعیت یکصد هزار ستاره واقع در کره سماوی با دقت بسیار بالا پرداخته شد.

در این ماموریت حدود یک میلیون ستاره دیگر هم با مقداری دقت کمتر موقعیت یابی و محاسبه شدند. این پروژه در نهایت در سال ۱۹۹۳ با موفقیت ماموریت خود را به اتمام رساند.

اطلاعات پروژه مذکور چندسال بعد در کاتالوگ نجومی Tycho 2 در سال ۲۰۰۰ تکمیل شد. در این کاتالوگ مجموعاً حدود ۲.۵ میلیون ستاره، حتی کم نورترین و دورترین ستاره های آسمان شناسایی و ثبت گردید.

صدانما با بهره گیری از اطلاعات نجومی بدست آمده از این کاتالوگ تابلوی آسمان اختصاصی شما را با دقت نجومی بالا و علمی تایید شده طراحی می کند.

اطلاعات جهت تهیه تابلو آسمان چگونه بدست می آید؟

tycho 2

اطلاعات جهت طراحی تابلو آسمان از وب سایت های معتبر نجومی بدست می آید. این وب سایت ها حاصل پروژه تحقیقاتی آژانس فضایی اروپا هستند.

نکاتی راجع به حرکت ستارگان در آسمان

کره سماوی

هرچند اصطلاحا گفته می شود که ستاره ها حرکت می کنند، اما در واقع آنها حرکتی ندارند. این کره زمین است که به حرکت در می آید. ستاره ها نسبت به همدیگر موقعیت ثابت و مشخصی در فضا دارند.

در واقع اگر کره زمین را به سفینه ای تشبیه کنیم، ما سوار بر این سفینه پایین تر از ستاره ها در حال چرخشی مداوم هستیم. برای تصویرسازی بهتر کافیست به خورشید فکر کنید که در موقعیتی معین در فضا قرار دارد و کره زمین به آرامی به دور آن می چرخد. ستاره ها نیز دور تا دور ما را احاطه کرده اند. در واقع مثل تصویری که مشاهده می کنید، ستاره ها حکم پس زمینه ای ثابت برای کره زمین دارند. خورشید در مرکز این کره فرضی قرار داشته و ما به دور خورشید می چرخیم. این کره فرضی، کره سماوی نام دارد.

در نظر داشته باشید که ما موجودات کوچکی روی این کره خاکی هستیم. حال اگر شخصی از بالای این کره به آسمان نگاه کند، آسمان متفاوتی نسبت به کسی که از موقعیت پایین کره در حال رصد آسمان است، را خواهد دید. به همین دلیل مکان قرارگیری ما در کره زمین تعیین کننده این است که در هر لحظه چه آسمانی و در نتیجه چه ستاره هایی بالای سرمان خواهد بود.

از کره سماوی بیشتر بدانید

کره سماوی

قاعدتاً بدلیل چرخش مداوم کره زمین به دور خود، آسمان بالای سرمان هر شب مقداری تغییر کرده است. و ستاره های آن چندین درجه جابه جا شده اند. هر ۶ ماه کره زمین نیم دور می زند، و موقعیت ما را ۱۸۰ درجه تغییر می دهد. یعنی اگر ۶ ماه پیش از نقطه شمال فرضی به آسمان نگاه می کردیم، اکنون از نقطه جنوب فرضی آسمان را می بینیم. با گذر ۱۲ ماه و تحویل سال، به موقعیت قبلی خود باز می گردیم.

پس دانستیم که ستاره ها در یک مقیاس زمانی سالانه از دید ما در حال تغییر جهت هستند. پس اگر در مکان ثابتی باشید، هرسال در روز تولدتان آسمان بالای سرتان همان ستاره ها را خواهد داشت. بطور مثال چینش ستاره ها در ۱۴ مرداد ۱۳۷۲ دقیقا برابر با ۱۴ مرداد ۱۷۰۰ (قرن ها بعد) خواهد بود.

چرایی نمایش ستاره های یکسان در دو مکان مختلف

محاسبه صورت فلکی

در مواردی ممکن است در یک زمان ثابت برای دو مکان مختلف تابلوی آسمان همسانی ترسیم شود. این پدیده بیشتر در مکان هایی که نزدیک به یکدیگر هستند اتفاق می افتد. و دلیل آن مقیاس عظیم آسمان ترسیم شده در تابلوی آسمان است. بطور مثال کرج و تهران تنها ۴۰ کیلومتر فاصله دارند، این فاصله در مقیاس نجومی عدد قابل توجهی نیست.

برای همین قابل انتظار است که آسمان ترسیم شده برای کرج و تهران در زمان ثابت تفاوت زیادی نداشته باشد. توجه داشته باشید که فرض مان ثابت بودن زمان بوده است. با تغییر زمان، مثلا در حد چند ساعت، چینش ستارگان تغییراتی خواهد داشت.

چگونه انتخاب زمان گذشته یا آینده در سفارش تابلو آسمان مقدور است؟!

در بخش سفارش تابلوی آسمان، امکان انتخاب هر تاریخی وجود دارد. یعنی شما می توانید تابلوی آسمان قرن های گذشته یا آینده را سفارش دهید. برای مشتریان هوشمند ما ممکن است این سوال پیش بیاید که چطور ممکن است؟ مگر ما از گذشته و آینده اطلاعات یا عکس هایی در اختیار داریم؟

در واقع برای هر تاریخ نیاز به اطلاعات و عکس های نجومی نیست. در مقیاس زمینی و عمر تمدن بشر، موقعیت نسبی ستاره ها و سیستم خورشیدی بسیار آهسته تغییر می کند. برای درک بهتر بگذارید اینطور توضیح بدهیم که کوروش هخامنشی هنگام نگریستن به آسمان دقیقا آسمانی را می دیده است که ما امروزه می بینیم. و قرن ها بعد از ما نیز ستاره ها در موقعیت امروزی خواهند بود.

هرچند همزمان می دانیم که هرشب آسمان بالای سرمان تغییر می کنند. این پدیده در گذر فصول و سال ها نیز صادق است. دلیل آن هم همچنان که توضیح دادیم چرخش دائم زمین در کره سماوی است.

نتیجه کلی اینکه با وجود محاسبات نجومی انجام شده و اطلاعات بدست آمده از آژانس فضایی اروپا، می توان موقعیت ستاره ها در تمام طول سال را بدست آورد. و آن را به هزاران سال قبل و بعد بسط داد. زیرا ستاره ها در مقیاس زمانی ما، بسیار آهسته تغییر می کنند.

نتیجه دیگر اینکه آسمان شب تولد شما، ۴۰ سال دیگر نیز، مانند امروز خواهد بود. به همین دلیل تابلوی آسمان هدیه ماندگاری است، که سالیان سال می تواند یادگاری متفاوت برای شما باشد.

ارتباط تابلو آسمان با طالع بینی

طالع بینی

مطالعات طالع بینی قدمتی به اندازه تاریخ بشر دارد. از گذشته های دور بشر معتقد بوده است که حرکات اجسام سماوی می تواند روی حال و اوضاع شرایط جهان تاثیراتی داشته باشد. در آینده راجع به طالع بینی و اینکه تا چه حد واقعیت دارد و علمی است مطالبی را منتشر خواهیم کرد. اما در اینجا به این نکته بسنده کنیم که اگر علاقه مند به طالع بینی و موقعیت نسبی اجرام سماوی و ستارگان هستید، یا قصد تهیه هدیه برای فردی را دارید که به این موضوعات علاقه مند است، تابلوی آسمان با نمایش خاص ستارگان در پهنه آسمان در تاریخ و مکان موردنظر می تواند هدیه شگفت انگیزی باشد.

دانستنی جالب: کشف مکان تابلوی ونگوک با کمک صورت فلکی

ونسان ون گوگ نقاش معروف هلندی قرن ۱۹ میلادی، یک نقاشی به نام “شب ستاره ای روی رودان” را در فهرست شاهکارهای خود دارد.برای مدت ها تاریخدانان هنر کنجکاو بودند که ونگوگ این نقاشی را در چه زمانی کشیده است. تا اینکه یک محقق ایتالیایی با بررسی ستاره هایی که این هنرمند در نقاشی مذکور به تصویر درآورده است، زمان دقیق آن را کشف کرد.

این محقق با بیان اینکه آسمان شب مانند یک ساعت دقیق عمل می کند، زمان نقاشی “شب ستاره ای روی رودان” را آخرین شب های ماه سپتامبر سال ۱۸۸۸ میلادی اعلام کرد. به علاوه مشخص شد که ساحل رودخانه رودان که در نزدیکی شهر آرله قرار دارد، موقعیتی است که ونگوگ از آن نقطه به نقاشی کردن اثر هنری مذکور پرداخته است.

به همین دلیل هنگام ثبت سفارش تابلوی آسمان، زمان و مکان موردنظر شما را دریافت می کنیم. تا دقیقا مطابق با آن، تابلو آسمان اختصاصی شما را طراحی کنیم. که به دقت یک ساعت نجومی است.

21 دیدگاه دربارهٔ «تابلو آسمان»

  1. سلام؛

   برای تابلوی سفارشی آسمان، طرح و رنگ به دلخواه مشتری قابل انتخاب و تغییر هستش.
   طرح های آماده هم به مرور متنوع تر میشه. و در حال اضافه کردنشون به فروشگاه هستیم.

  1. سلام؛

   روی قیمت اکثر محصولات فروشگاه بصورت پیش فرض مقداری تخفیف اعمال شده.
   ولی در جواب سوال شما بله، در مناسبت های خاص فروش ویژه هم خواهیم داشت.

 1. ببخشید اگر بخوایم تابلو آسمان مون داخل اون دایره وسطی عکس خودمون رو هم به نوعی داشته باشیم، باید هزینه جداگانه پرداخت کنیم؟ در برخی طرح هاتون در اینستاگرام دیدم که مشتریانتون سفارش داده بودن.

  1. سلام!

   خیر هزینه جدا دریافت نمیشه. و قیمت هر تابلو آسمان در فروشگاه مشخص شده. و در اینستاگرام یا تلگرام هم میتونید ، قیمت طرح و مدل موردنظرتون رو از ما بپرسید.

 2. من برای سالگرد ازدواجمون از این تابلوی آسمان تون سفارش دادم و همسرم خیلی خوشش اومد. خواستم اینجا هم کلی ازتون تشکر کنم ❤️?

  1. قیمت یه امر نسبیه. قیمت هامون نسبت به چی و کجا بالاست به نظرتون؟

   ما قیمت هامون رو بر اساس عرف رایج نگه داشتیم. به علاوه بسیاری از همکاران هزینه های جدا هم طلب می کنند ( مثل هزینه بارکد، هزینه فرکانس، هزینه میکس چند تعداد صدا و …) که ما این هزینه ها رو دریافت نمیکنیم . و یک قیمت کلی عرض می کنیم خدمتتون.

   مرسی از نظرتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ما آنلاین هستیم!

سفارش از طریق واتسپ

سفارش می پذیریم

پشتیبانی صدانما

ما آنلاین هستیم!

از طریق واتسپ ثبت سفارش کنید.

پشتیبانی صدانما

سفارش می پذیریم.