راهنمای خرید هدیه تولد

هدیه و کادو تولد: راهنمای خرید هدیه تولد | کادو تولد چی بخرم؟

در مطالب قبلی ، به موضوع هدیه و کادو و اشتباهاتی که در خرید آن‌ها مرتکب می‌شویم پرداخته بودیم. در این مطلب قصد داریم به‌صورت متمرکز به هدیه تولد بپردازیم. تلاش کرده‌ایم مطلبی مهیا کنیم که از هر نظر پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه باشد. و بتواند در انتخاب هدیه تولد خاص به شما کمک کند. پس این راهنمای خرید هدیه تولد را از دست ندهید!

جهت سهولت در مطالعه، این مطلب را به ۳ بخش کلی تقسیم‌بندی کرده‌ایم. در بخش اول جهت آن دسته از دوستانی که مایل‌اند اطلاعات عمومی بیشتری کسب کنند نگاهی به تاریخچه مراسم تولد و کادوی تولد داشته‌ایم. که خواندن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. سپس دلایلی که ما به خاطر آن‌ها هدیه تولد می‌دهیم و دریافت می‌کنیم را به‌صورت مفصل بررسی کرده‌ایم.

 بخش میانی مطلب نیز به راهنمای خرید هدیه تولد اختصاص داده‌شده است و نکاتی مفید را در رابطه با آن ذکر کرده‌ایم. که با  رعایت آن‌ها می توانید تجربه خرید کادو تولد بهتری را داشته باشید. در بخش سوم و انتهایی نیز کوشش کرده‌ایم تا کادوهای تولد را در بخش‌های مشخصی طبقه‌بندی کنیم. که مرور آن‌ها می‌تواند به انتخاب هدیه شما سرعت و دقت بیشتری ببخشد. به‌علاوه راجع به هر مورد به نکاتی اشاره‌شده است.

 

مروری بر تاریخچه هدیه تولد، کیک و شمع تولد

تاریخچه هدیه تولد

تاریخچه‌ای راجع به خرید هدیه تولد

همه می‌دانیم که تقدیم هدیه، راهی برای نشان دادن علاقه و قدردانی است . اما تابه‌حال فکر کرده‌اید که تقدیم هدیه تولد از چه زمانی در دنیا مرسوم شد؟ دراین‌باره مانند بسیاری دیگر از رسوم دنیا، اطلاعات دقیقی موجود نیست و صرفاً باورهایی در رابطه با آن مطرح‌شده است. که در این بخش به تعدادی از شاخص‌ترین‌های آن‌ها می پردازیم.

جشن تولد در زمان باستان

هدیه تولد ، یک رسم باستانی

بر اساس این باور ، هدیه دادن به مناسبت تولد اشخاص از زمان باستان در تمدن‌هایی نظیر پارسیان، یونانیان و رومیان رواج داشته است. این را در نظر داشته باشید که در زمان‌های دور علم پزشکی و بهداشت به‌مانند امروز توسعه‌نیافته بود، به‌علاوه بشر با خطرات و رویدادهای بیشتری نظیر سوءتغذیه و جنگ‌ها روبه‌رو بود. درنتیجه هرسالی که انسان عصر باستان عمر بیشتری می‌کرد، شایسته شکر گذاری و تبریک بود.

هرچند در برخی تمدن‌ها، رویداد تولد هرساله برگزار نمی‌شد. و گرامیداشت آن بیشتر به دستاوردهای فرد در زندگی‌اش بستگی داشت. مثلاً شروع زندگی یک نوزاد، به‌نوعی یک دستاورد اولیه به حساب می آید. که تا به امروز این رسم باقی است و نوزادها با جشن و مراسم خاصی پا به این دنیا می‌گذارند. از دستاوردهای مهم دیگر در طول زندگی افراد می‌توان به ازدواج و درنهایت به پا به سن گذاشتن اشاره کرد.

جالب است بدانید یک مورخ یونانی در قرن ۵ قبل از میلاد، از رسمی یادکرده است که در طی آن پارسیان ثروتمند جشن‌های تولد را به‌صورت خیلی باشکوه برگزار می‌کردند. همچنین گزارش‌شده است که رومیان باستان در اولین قرن بعد از میلاد سالانه جشن‌های تولدی برگزار می‌کردند؛ و در طی آن هدایای خود را به مقام امپراتور پیشکش می‌کردند.

هدیه تولد، رسمی بر خواسته از انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

به عقیده عده‌ای رسم تقدیم کادو تولد بر خواسته از متون انجیل، کتاب مقدس مسیحیان است. در متن این کتاب مقدس آمده است که بعد از به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) ۳ مرد پرهیزگار به وی هدیه تولد پیشکش کرده‌اند.

فوت کردن شمع تولد

هدیه تولد، رسمی قدیمی در اروپا

یک فرضیه دیگر این است که دادن کادو تولد قرن‌ها پیش برای اولین بار در قاره اروپا مرسوم شده است. در آن زمان مردم اعتقاد داشتند که در زمان تولد شخص، روح‌های خبیث به سمت وی هجوم می‌برند. برای محافظت شخص در برابر این روح‌های خبیث (که به تعبیر امروزی می‌تواند همان احساس غم و افسردگی باشد.) ، خانواده و دوستان دور وی جمع شده و با حضورشان و تقدیم هدایا باعث رانده شدن آن‌ها می‌شدند.

کیک و شمع تولد

از چه زمانی کیک و شمع تولد رایج شد؟

تاریخچه کیک تولد

هنگام برپایی جشن تولد، کیک و شمع عضوی جدانشدنی از مراسم هستند. می‌توان گفت باوجود تفاوت‌های فرهنگی ملل، کیک و شمع در مراسم‌های تولد در سراسر دنیا به چشم می‌خورند. اما آیا می‌دانستید که تا حدود قرن ۱۸-۱۹ میلادی، کیک تولد بدین ترتیب که ما امروزه می‌شناسیم در اختیار همه افراد قرار نداشته است؟

به باور عده‌ای، اولین کیک تولد در کشور آلمان و در قرون‌وسطی تهیه‌شده است. آلمانی‌ها رسم داشتند که تولد کودکان را با آن کیک‌ها جشن بگیرند. و نام این مراسم را Kinderfest گذاشته بودند.

کیک‌های تولد اولیه، به لطافت و طعم امروزی چندان شبیه نبودند. و می‌توان گفت که بیشتر مانند یک نان پخت می‌شده‌اند. قرن‌ها طول کشید که با در دسترس عموم قرار گرفتن شکر به‌عنوان ‌یک عنصر شیرین‌کننده، نوع شیرین‌تری از کیک به نام Geburtstagorten پدید آمد. در قرن ۱۸ میلادی کیک‌های تولد تقریباً مشابه آن چیزی که امروزه می‌شناسیم، با جزییات و لایه‌های دکوراتیو و هوس‌انگیزتری پخت می‌شدند. هرچند در این زمان کیک تولد به علت مواد اولیه گران‌قیمت خود کالایی لوکس به‌حساب می‌آید. که تنها در دسترس اشراف و افراد ثروتمند قرار داشت.

نهایتاً در قرن ۱۸ میلادی بود که مواد لازم و ابزار تهیه کیک تولد در دسترس عموم قرار گرفت. و درنتیجه تبدیل به کالایی گسترده در سطح جامعه شد. در این زمان بود که قیمت هر کیک تولد پایین آمد و تقاضا برای آن سر به فلک کشید.

شمع تولد

تاریخچه شمع تولد

بر اساس یک فرضیه رسم شمع تولد اولین بار در یونان باستان پدید آمده است. در آن زمان یونانیان کیک‌هایی دایره‌ای را برای آرتمیس، خداوندگار ماه، پیشکش می‌کردند. و شمع‌هایی روی کیک قرار می‌دادند که عنصری نمادین از نور ماه بود. سپس هنگام فوت کردن شمع، این تصور را داشتند که دود حاصله از آن حامل دعاها و آرزوهای خوب آنان است که به سمت آسمان می‌رود.

برخی دیگر نیز معتقدند که شمع تولد، نیز مانند کیک تولد رسمی آلمانی است. که در فرهنگ مذکور شمع‌های قرار داده‌شده روی کیک، نمادی از «نور زندگی» به شمار می‌روند.

همان‌طور که اشاره شد امروزه در سراسر دنیا، کیک و شمع تولد در کنار ترانه‌های آن همواره بخشی از این مراسم را تشکیل می‌دهند. مرسوم است که به تعداد سال‌های سپری‌شده از عمر یک فرد، شمع روی کیک او قرار داده شود. به‌علاوه همچنان باوری در جریان است که افراد باید قبل از فوت کردن شمع‌های کیک تولد خود، آرزویی در دل بکنند. و نباید آن را به دیگران بگویند که در غیر این صورت آرزویشان وقوع پیدا نخواهد نکرد.

به‌طورکلی کیک تولد که روزی یک شیرینی ساده به‌حساب می‌آمد، امروزه جایگاه ویژه‌ای در مراسم تولد پیداکرده است. و با انواع و اقسام رنگ‌ها ، طعم‌ها و تزئینات قابل تهیه می‌باشد. به‌علاوه شمع‌ها نیز با شکل‌های مختلف خود، تکمیل‌کننده یک کیک تولد عالی می‌باشند.

هدیه تولد

چرا در عصر مدرن، همچنان کادو تولد می‌دهیم و می‌گیریم؟

در برخی خانواده‌ها، رسم دادن هدیه تولد از زمان تولد شخص آغاز می‌گردد. و دست‌کم تا زمان بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد. در برخی دیگر نیز این رسم تا سال‌های دور زندگی وی ادامه پیدا می‌کند. و هرساله با تقدیم هدایا و جشن گرامی داشته می‌شود.

برخی نیز ممکن است هدیه‌ای ندهند اما هرساله به مناسبت تولد شخص دوروی جمع گردند. بدیهی است که این رسم باعث دلگرمی شخص صاحب تولد و تقویت ریشه‌های خانوادگی می‌شود. که می‌توان آن را یک شرایط برد-برد دانست.

 

ما معمولاً به دلایل و شرایط ذیل کادو تولد می‌دهیم و دریافت می‌کنیم:

خرید هدیه تولد نوزاد

هدیه تولد نوزاد

وقتی‌که انسانی به دنیا می‌آید ، رسم کادو تولد دادن به او آغاز می‌شود. هرچند این کاملاً بستگی به اعضای خانواده و دوستان او دارند تا چقدر در تداوم آن همت و علاقه به خرج دهند.

تابلو صدانما هدیه تولد

مراسم تولدهای مختلف، اعضای خانواده، دوستان و نزدیکان

همان‌طور که در بخش تاریخچه مطالعه کردید، از دیرباز مرسوم بوده است که فرد از اعضای خانواده خود هدیه تولد دریافت کند. در طول سال‌های متمادی عمر، تعداد اعضای خانواده افزایش می‌یابد، با دوستان و همکاران و همسایه‌های جدیدی آشنا می‌شویم. که می‌توانیم گه گاه با آن‌ها جهت تداوم رابطه و قدرانی و محبت در جشن‌های مختلف تولد، کادو بدهیم و دریافت کنیم.

هدیه تولد برای دوستان

عرف رایج در جشن‌های تولد

وقتی به جشن تولد دعوت می‌شوید عرف رایج حکم می‌کند صرف نظر از کم و کیف کادو،هدیه‌ای به صاحب تولد تقدیم کنید. هرچند ممکن است برخی از دوستان ما ترجیح بدهند که به‌جای خرید هدیه، هزینه آن را به خیریه‌ای واریز کنیم. بعضی دیگر نیز ممکن است از شما خواسته باشند که هدیه‌ای با خود نیاورید که در این صورت موردی وجود ندارد.

عرف و رسم خانوادگی درزمینهٔ هدیه تولد

در برخی خانواده‌ها تقدیم هدیه و گرامیداشت آن جدی‌تر از سایرین پیگیری می‌شود. و به شکل یک رسم فامیلی نسل به نسل نهادینه‌شده است. این رسم ممکن است شامل سایر رویدادهای خرید هدیه نظیر روز مادر، روز زن، روز پدر و … نیز باشد.

گرامیداشت دستاوردها

بر اساس دیکشنری مریام وبستر، دستاورد «عبارت است از نقطه‌ای با اهمیت به‌سوی پیشرفت یا توسعه در چیزی مشخص، که رویدادی مهم و قابل‌توجه به‌حساب آید.» (مثلاً قبول شدن در آزمون کنکور)

گاهی ما با هدیه تولد، دستاوردهای اخیر فرد را نیز به او تبریک می‌گوییم . به‌طور مثال ممکن است به کسی هدیه تولدی بدهید که مرتبط با موفقیت اخیر وی باشد. مثلاً تصور کنید یکی از نزدیکانتان در دانشگاه قبول می‌شود و شما اقلام موردنیاز دانشجویی یا تعدادی کتاب مفید را به وی در یک قالب برازنده هدیه تولد می‌دهید.

در مواقعی نیز آن موفقیت فعلاً حاصل نشده است اما با تقدیم کادویی مرتبط به آن می‌توانیم علاقه‌مان به پیشرفت و دستاوردهای فرد موردنظر را نشان دهیم. مثلاً اگر دوستمان قصد جهانگردی و کمپینگ را دارد، می‌توانیم به‌عنوان هدیه تولد تعدادی از وسایل موردنیاز در سفر را برای وی تهیه کنیم.

*فراموش نکنید در دنیایی که از فردای خود خبر نداریم، یک سال بیشتر زندگی کردن نیز دستاورد کمی نیست. درنتیجه گاهی همین مورد برای برپایی یک جشن تولد کافی است!

قدردانی با کادوهای تولد

بعضی از ما این‌قدر به هدیه دادن علاقه‌مندیم که بدون نیاز به مناسبتی خاص آن را به دیگران تقدیم می‌کنیم. اما در زمان تولد شخص، وقتی شما هدیه‌ای به وی می‌دهید اثرگذاری بیشتری روی او خواهد داشت. و یک قدردانی متقابل به وجود خواهد آمد.

زمانی که فردی تصور می‌کند که موردتقدیر اطرافیان (هنگام تولدش) قرارگرفته است دست‌کمی از عشق خالص ندارد.

هدیه تولد عاشقانه

خرید هدیه تولد از روی عشق

هدایایی که نشان‌دهنده عشق شما هستند یک سرو گردن بالاتر از سایر هدیه‌ها قرار می‌گیرند. و شخص را غرق در احساسات می‌کنند. هرچند گاهی تهیه هدیه‌ای که این پیام را برساند لزوماً کار ساده‌ای نخواهد بود. به‌خصوص وقتی با طرفمان ارتباطی خیلی صمیمی یا مداوم نداشته باشیم.

این‌گونه هدایای تولد نیازمند تفکر و تأمل بسیاری هستند. به‌علاوه شاید لازم باشد با نزدیکان شخص مشورت کرده تا هدیه‌ای عالی را برای او تدارک ببینید. به‌گونه‌ای که نشان‌دهنده علاقه و عشق واقعی شما باشد.

تضمین می‌کنیم اگر وقت بگذارید و هدیه‌ای تأثیرگذار و از روی عشق برای کسی تهیه کنید، پاداش آن را با خوشحالی عمیق او توأم بااحساس علاقه و احترام بیشتر برای شما، دریافت خواهید کرد.

 

خرید هدیه تولد برای دوست، تداوم پیوندهای شخصی

پیوندی که افراد در دوستی‌های نزدیک پیدا می‌کنند مقدس و ستودنی است. از افراد انتظار می‌رود با کادو تولدی که می‌دانند دوستشان از آن خوشش خواهد آمد او را خوشحال کنند. تا بدین ترتیب رابطه دوستی‌شان نیز تقویت شود.

هر هدیه‌ای معنایی به همراه خود دارد. مردم معمولاً به کسی هدیه می‌دهند که برای وی ارزش قائل بوده و با تقدیم هدایا، متقابلاً به یکدیگر ابراز قدردانی و محبت می‌کنند.

 

خرید هدیه یادگاری

خرید کادو به‌عنوان یادگاری

در یک دیدگاه، زندگی انسان چیزی جز خاطرات او نیست. و هرکس دوست دارد تا به خاطر آورده شود و در یادها بماند. به‌ویژه برای افرادی که برای وی اهمیت و ارزش‌دارند. با تقدیم هدیه به یک فرد، علاوه بر اینکه او را خوشحال می‌کنیم چیزی را به او داده‌ایم که همواره یاد ما را در ذهن وی طنین‌انداز می‌کند. و خاطره‌ای مشترک را رقم میزند.

 

راهنمای خرید هدیه تولد

بخش دوم) راهنمای خرید هدیه تولد

در این بخش به نکته هایی اشاره کرده ایم که با رعایت آنها می توانید هدیه تولد مناسبی خریداری کنید. به علاوه پیشنهاد می کنیم مطلب راهنمای خرید هدیه ما را نیز مطالعه نمایید.

 

چه یک هدیه تولد برای افرادی که دوستشان داریم مناسب است؟

ازنظر ما بهترین هدیه‌ای که می‌توانید به کسی بدهید، هدیه‌ای است که به‌صورت اختصاصی برای او در نظر گرفته باشید. مثلاً گل، شکلات، قطعه‌ای دکوری و … را می‌توان از مغازه‌های بسیاری تهیه کرد و آن‌ها را در همان شکل یکسان به افراد مختلفی هدیه داد.

این را با زمانی مقایسه کنید که هدیه تولدی شخصی‌سازی‌شده و سفارشی را برای فرد موردنظر تدارک ببینید. در این حالت فرد علاوه بر خوشحالی بیشتر، متوجه زمان و فکری که برای تهیه آن هدیه گذاشته‌اید خواهد شد. و صدچندان قدردان شما خواهد بود. اگر قرار باشد در این راهنمای خرید هدیه تولد، تنها به یک مورد اشاره کنیم، این مورد همان است!

افراد جوان ممکن است هدیه‌های مدرن فانتزی، لباس‌های خاص، گجت های تکنولوژیک و کارت‌های هدیه را ترجیح دهند. بزرگ‌سالان نیز به قطعات دکوراتیو یا وسایل کاربردی علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

کلید خرید هدیه تولد مناسب این است که هدیه‌تان تا حد امکان شخصی‌سازی‌شده برای فرد موردنظر و مطابق سلایق او باشد. تا احساس خاص بودن را به شخص القا کند.

 

چگونه هدیه تولد مناسبی تهیه کنیم؟

ما در این راهنمای خرید هدیه تولد، قصد ارائه یک فرمول جادویی برای خرید کادو تولد خاص را نداریم. و در این بخش صرفاً به نکاتی اشاره م‌کرده‌ایم که معتقدیم با رعایت آن‌ها می‌توانید احتمال موفقیت خود را در خرید کادوی مناسب تولد افزایش دهید. قبل از شروع اجازه دهید به یک قاعده کلی اشاره کنیم. و آن قاعده اجتماعی این است که باوجود مرسوم بودن و اهمیت کادو تولد، عرف است که کسی انتظار آن را از دیگران نداشته باشد.

درنتیجه دیگران صرفاً می‌بایست باعلاقه و میل خودشان تصمیم بگیرند که آیا هدیه تولدی برای کسی تهیه کنند یا خیر. مورد دیگر اینکه شما ملزم نیستید که برای “همه” افراد کادو تولد بخرید. نکته آخر مقدمه اینکه هر هدیه‌ای عرفاً و اخلاقاً باید با نیت و هدف مناسبی تهیه‌شده باشد. به همین دلیل شخص دریافت‌کننده حتی به‌صورت تشریفاتی، واجب است که علاقه و قدردانی خود را هنگام دریافت آن ابراز کند.

هرچند راجع به خرید هدیه قبلاً یک راهنمای کامل منتشر کرده‌ایم، بهتر است تا به نکاتی راجع به خرید هدیه تولد مناسب نیز بپردازیم.

نکته ۱) قبل از خرید کادو، از شخص بپرسید!

گاهی بد نیست که از شخص موردنظر راجع به هدیه تولد موردعلاقه‌اش بپرسید. او ممکن است به‌طور ضمنی تعارف کند و بگوید چیزی نمی‌خواهد. یا علناً تأکید کند که لازم نیست هدیه‌ای برای او تدارک ببینید. در این حالت تصمیم با شماست که با توجه به برداشتتان از نحوه برخورد وی، هدیه‌ای تهیه کنید یا خیر. به‌علاوه می‌توانید هزینه هدیه را از طرف او به یک بنیاد خیریه معتبر واریز نمایید. همچنین گاهی افراد ممکن است به‌وسیله یا چیز خاصی نیاز نداشته باشند، در این حالت می‌توان آن‌ها را با یک قرار شام و یا یک گردش مفرح سورپرایز کرد.

به نشانه ها توجه کنید!

نکته۲) به نشانه‌ها توجه کنید!

بهتر است به نشانه‌هایی که فرد موردنظر بروز می‌دهد و شرایط زندگی وی توجه داشته باشید. گاهی افراد هدیه‌ای نمی‌خواهند چون قصد برگزاری جشن تولد را  ندارند. اگر دلیل عدم برگزاری مراسم تولد، بیماری فرد یا یک فقدان بزرگ و یا مشکلات روحی است؛ در این موارد می‌توانید با یک دسته‌گل و یک کارت تبریک امیدبخش وی را دلگرم کنید. تا در دوران سختی که در آن قرار دارد او را حمایت کرده و تقدیم هدیه را نیز از قلم نینداخته باشید.

تعیین بودجه برای خرید کادو تولد

نکته۳) قبل از خرید کادو تولد، بودجه آن را تعیین کنید

به این مورد قبلاً هم در راهنمای خرید هدیه اشاره‌کرده‌ایم. هدیه تولد نیز از این قاعده مستثنا نبوده و می‌بایست از قبل، یک بودجه مشخص برای آن تعیین کنید. سپس تلاش کنید بهترین گزینه‌ای که با جیبتان سازگار است را انتخاب کنید.

به سلایق شخصی افراد توجه کنید

نکته۴) به سلایق و علایق توجه کنید

بدیهی است که هنگام تهیه هدیه تولد خاص، باید به سلیقه‌ها و علایق فرد دریافت‌کننده توجه داشته باشید. مثلاً اگر او اهل کتاب خواندن نیست، خرید کتاب برای هدیه تولد انتخاب هوشمندانه‌ای به نظر نمی‌رسد. به خاطر داشته باشید هدیه شما هرچه خاص‌تر باشد، یا به طریقی به شکل سفارشی تهیه‌شده باشد برای فرد دریافت‌کننده ارزش بیشتری خواهد داشت.

هدیه های تجربه ای

نکته۵) هدیه‌های تجربه‌ای ایده خوبی هستند

هدیه تجربه‌ای، نوعی از هدیه دادن است که در آن‌یک جسم یا وسیله فیزیکی نظیر اشیای دکوری یا عطر و… هدیه داده نمی‌شود. بلکه هدیه به شکل یک تجربه دلپذیر نظیر صرف شام در یک رستوران ارائه می‌شود.

خرید هدیه ای که برای خود نمی خریم

نکته۶) چیزهایی که هرگز برای خود نمی‌خریم

برخی اشیاء و وسایل هستند که به آن‌ها واقعاً علاقه داریم ولی هیچ‌وقت برای خود نمی‌خریم. بسیاری از وسایل دکوری و فانتزی چنین وضعیتی دارند. در این حالت هرچند خودمان حاضر به پرداخت بهای آن‌ها نبودیم اما اگر کسی آن را برایمان تهیه کند، بسیار خوشحال می‌شویم. ( به ذهن خود مرور کنید تا مواردی ازاین‌دست را بیابید!)

خرید هدیه کاربردی

نکته۷) خرید هدیه ارزان و کاربردی

اگر فقط از پس تهیه هدیه‌ای کوچک و ارزان برمی‌آیید دست‌کم بهتر است که آن هدیه چیزی زیبا یا کاربردی باشد. یعنی بتواند مشکل یا نیازی از شخص دریافت‌کننده را به‌خوبی برطرف نماید.

خوراکی های خوشمزه برای هدیه تولد

نکته۸) هدیه‌های خوردنی خوشمزه

هدیه‌ها می‌توانند در قالب خوردنی‌های خوشمزه نیز تدارک دیده شوند. اگر سلایق فرد را در خوراکی‌ها می‌دانید می‌توانید آن‌ها را برای وی تهیه‌کرده یا اگر دست‌پختتان خوب است خودتان دست‌به‌کار شوید! (به‌طور مثال دختران جوان علاقه زیادی به تنقلاتی نظیر پاستیل دارند.)

کمک به رسیدن به خواسته های مادی

نکته۹) کمک برای رسیدن به خواسته‌های مادی

اگر کسی درصدد خرید وسیله، تجربه‌ای خاص و … است، شما می‌توانید با تقدیم مقداری پول نقد به‌عنوان هدیه تولد، کمکی به او در مسیر رسیدن به خواسته‌هایش کرده باشید. هر فردی خواسته‌هایی مادی دارد که با پول نقد قابل‌دستیابی است. و شما می‌توانید بخشی از آن را متقبل شوید.

به شبکه های اجتماعی دقت کنید

نکته۱۰) توجه به شبکه‌های اجتماعی

ممکن است فردی را چندین سال از نزدیک ندیده باشید، و بخواهید بدون اینکه یک کادو اشتباهی خریداری کنید،کادو تولد مناسب و شایسته ای تهیه کنید. در این شرایط می‌تواند به ردپاها و سرنخ‌هایی که افراد از علایق خود در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس بوک بروز می‌دهند توجه کافی داشته باشید. به‌طور مثال ممکن است در اینستاگرام، بفهمید دوستتان اخیراً به خواننده‌ای خاص علاقه‌مند شده است. در این حالت خرید مجموعه آلبوم های موسیقی آن هنرمند یا بلیت کنسرت وی، هدیه‌ای جذاب و اختصاصی خواهد بود.

به درون خود رجوع کنید

نکته۱۱) به خودتان رجوع کنید!

گاهی بد نیست پروسه را برعکس طی کنید. از خود بپرسید که دریافت چه هدیه‌ای به شما معنای عشق و علاقه واقعی یا حس مورد قدردانی قرار گرفتن را می‌دهد. سپس بنابر احساسی که مایلید با هدیه تولدتان منتقل کنید (خواه تأثیرگذاری عاطفی یا حتی خنداندن شخص و …) یکی از هدیه‌های جالبی که به ذهنتان می‌رسد را انتخاب کنید.

انتخاب هدیه تولد

نکته۱۲) دل را به دریا بزنید، از لیست هدایا انتخاب کنید

اگر کلاً برای تهیه هدیه هیچ ایده‌ای نداشته باشید قدم آخر این است که به گوگل رفته و از بین فهرست‌های هدیه مختلفی که سایت‌ها تهیه‌کرده‌اند، موردی مناسبی را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید به وب سایت های فروش هدیه و صفحات اجتماعی نظیر اینستاگرام رجوع کرده و بعد از دیدن نمونه ها، هدیه ای را انتخاب کنید. (لازم به تذکر است که هر هدیه‌ای که درنهایت انتخاب می‌کنید بهتر است در چارچوب مواردی باشد که در مقاله راهنمای هدیه توضیح داده‌ایم.)

 

بخش ۳: طبقه‌بندی کادوهای تولد

حتماً موافق هستید که خرید هدیه تولد، کار چندان راحتی نیست. به‌خصوص وقتی طرف موردنظرمان سلیقه‌ای خاص داشته باشد و یا اکثر گزینه‌های موردنظرمان را از قبل در اختیار داشته باشد. هدیه‌های تولد را می‌توان بسته به سن،جنسیت،موقعیت کاری و … دسته‌بندی کرد. ازآنجاکه تفکیک هرکدام از آن‌ها از حوصله این مطلب خارج است در این بخش از  راهنمای خرید هدیه تولد، صرفاً در یک طبقه‌بندی مشخص نگاهی به انواع مجموعه کادوهایی که می‌توانید از بین آن‌ها موردی را انتخاب کنید خواهیم داشت.

 

خرید هدیه تولد کاربردی

ابزار، وسایل کاربردی و گجت ها به‌عنوان کادو تولد

جوانان و افراد عمل‌گرا عاشق وسایل کاربردی و گجت های تکنولوژی هستند. نکته‌ای که باید قبل از خرید این‌گونه هدایا دقت کنید این است که ابتدا مطمئن شوید وسیله موردنظرتان واقعاً موردنیاز شخص باشد. سپس گزینه‌ای را انتخاب کنید که از کیفیت و کارایی بالایی برخوردار باشد. درنهایت اینکه اگر کار با وسیله موردنظرتان نیاز به آموزش خاصی دارد، نکته‌های لازم را به دریافت‌کننده آن هدیه انتقال دهید. تا مطمئن شوید وی بدون هیچ مشکلی از آن استفاده خواهد کرد. و به گوشه‌ای پرت نخواهد شد!

خرید لباس برای هدیه تولد

پوشاک و البسه برای هدیه تولد

پوشاک و البسه جز نیازهای اساسی زندگی ما هستند. درنتیجه از هدایایی به شمار می‌روند که دست‌کم می‌توانیم مطمئن باشیم فرد به آن‌ها نیاز خواهد داشت. بااین‌حال خرید لباس به‌عنوان هدیه تولد، کار بسیار پیچیده‌ای است. زیرا باید دو چالش را پشت سربگذارید: ۱. از شناخت سلیقه و استایل شخص موردنظر مطمئن باشید ۲.لباس حتماً سایزبندی درستی داشته باشد. اغلب این دو مورد به‌سختی در کنارهم درست از آب درمی‌آیند. درنتیجه توصیه کلی این است که از خرید لباس به‌عنوان هدیه صرف‌نظر کنید. مگر اینکه از انتخاب خود واقعاً مطمئن بوده و امکان مرجوعی و تغییر سایز آن در آینده وجود داشته باشد.

خرید لوازم آرایش برای هدیه تولد

لوازم بهداشتی و آرایشی و مراقبتی برای کادو تولد

توصیه کلی این است که از خرید هدیه‌های بسیار شخصی و جهت‌دار خودداری شود. مثلاً اگر برای شخصی یک مسواک برقی بخرید، ممکن است او به این حساب بگذارد که به نظر شما وی بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت نمی‌کند. و باعث سوءبرداشت شود. در مورد لوازم‌آرایش نیز باید دقت کافی را مبذول داشته باشید تا از نوع معتبر و باکیفیت باشد. تا خدایی نکرده باعث حساسیت دادن روی پوست شخص موردنظر نشود. در کل لوازم بهداشتی و آرایشی گزینه‌های حساسی به شمار رفته و نیازمند پذیرش مقداری ریسک هستند.

*مگر اینکه واقعاً از نوع، مدل و برند لوازم‌آرایشی مطمئن باشید. یا فرد قبلاً نسبت به آن‌ها ابراز علاقه و نیاز کرده باشد.

خرید گل برای هدیه تولد

گل و گیاه، گلدان آپارتمانی و کارت تبریک برای هدیه تولد

گل و گیاه و کارت تبریک را می‌توان جز هدایایی طبقه‌بندی کرد که تقریباً برای هر مناسبتی، گزینه‌های خوبی به شمار می‌روند. و هدیه تولد نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما ذکر چند نکته لازم است. ابتدا اینکه هنگام تهیه کارت تبریک، می‌بایست حتماً پیام تبریک یا جمله‌ای به‌خصوص را با دست خط خود نوشته و به متن تبریک خود کارت اکتفا نکنید. تا  کارتتان دارای حس شخصی‌تری  باشد.

در خرید گل نیز می‌بایست زمان‌بندی درست و بی‌نقصی داشته باشید. تا گل در سرحال‌ترین وضعیت خود به مراسم تولد برسد. به‌علاوه انتخاب گلدان به‌جای دسته گل معقولانه به نظر می‌رسد. زیرا گل در مدت کوتاهی طراوت و زیبایی خود را از دست می‌دهد. درحالی‌که گلدان و گیاهان آپارتمانی تا مدت‌های زیادی قابل نگه‌داری هستند و یادگاری می‌مانند. ترجیحاً در انتخاب گلدان هدیه گیاهانی را انتخاب کنید که به حداقل رسیدگی نیاز داشته باشند.

خرید کتاب برای هدیه تولد

کتاب برای هدیه تولد، کالاهای فرهنگی و چندرسانه‌ای

اگر شخص موردنظر فرد تحصیل‌کرده‌ای است یا می‌دانید به کالاهای مادی و روزمره علاقه چندانی ندارد، کتاب و کالاهای فرهنگی(نظیر مجموعه‌های موسیقی و فیلم) می‌توانند جز گزینه‌های خرید کادو تولد شما باشند.

 در خرید کتاب بهتر است یک آشنایی حدودی باسلیقه کتاب‌خوانی شخص داشته باشید. در غیر این صورت می‌توانید سری به پرفروش‌ترین کتاب‌های روز، در فروشگاه‌های اینترنتی نظیر دیجی کالا، آدینه بوک و… یا مغازه‌های فیزیکی بزنید. و از بین آن‌ها گزینه جذابی را انتخابی کنید. برای هرچه شخصی‌تر شدن هدیه نیز بهتر است پیامی با دست خط خود در ابتدای کتاب بنویسید.

*در سال های گذشته، کتاب صرفاً هدیه ای فرهنگی با ارزش معنوی بالا به شمار می رفت. اما اخیراً با افزایش شدید قیمت کتاب، متاسفانه یا خوشبختانه کتاب های هدیه ارزش مادی نیز پیدا کرده اند!

کمک به خیریه

کمک به خیریه و هدایای معنوی به‌جای خرید کادو تولد

مشابه مورد ۵، برخی افراد چندان مادی‌گرا نبوده و علاقه‌ای به غرق شدن در وسیله‌ها و کالاهای مختلف ندارند. به‌علاوه ممکن است از روی نوع‌دوستی به خیریه‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند. برای تحت تاثیرقراردادن این‌گونه افراد، می‌توانید از طرف وی به خیریه‌ای کمک کنید. یا یک یادگاری معنادار و باارزش معنوی به او هدیه دهید.

هدیه تجربه ای

هدایای تجربه‌ای و غیرمنقول

برخی کادوهای تولد نیز به شکل یک وسیله و شیء فیزیکی نیستند. بلکه از نوع برانگیختن احساس یا یک تجربه جدید می‌باشند. مثلاً می‌توانید به‌جای خرید یک هدیه، فرد موردنظر را به یک رستوران شیک دعوت کنید. و با صرف شامی دلپذیر، خاطره‌ای به‌عنوان هدیه تولد برای وی خلق کنید.

رفتن به یک رستوران خاص، مسافرتی دو نفره، رفتن به شهربازی و از این دست فعالیت ها جز هدایای تجربه ای خوب به شمار می روند.

خرید هدیه دکوری برای تولد

انواع قطعات دکوری و تزیینی برای هدیه تولد

قطعات دکوری و تزیینی نیز جز انتخاب‌های معقول برای کادو تولد دسته‌بندی می‌شوند. این قطعات از قیمت‌های بسیار پایین تا بسیار بالا، بسته به هربودجه‌ای یافت می‌شوند. هنگام خرید قطعات دکوری بهتر است به دکوراسیون منزل یا محل شخص توجه کافی را داشته باشید. مثلاً اگر قطعه دکوری کلاسیکی خریداری کنید درحالی‌که شخص چیدمان مدرنی در خانه خود داشته باشد، این دو چندان ترکیب موزونی نخواهند داشت.

به‌علاوه به دلیل محدودتر شدن فضای کار و زندگی‌مان بهتر از انتخاب قطعات دکوری که جای زیادی می‌گیرند پرهیز کنید. درنهایت اگر شیء دکوری موردنظر، ارتباطی شخصی با فرد داشته باشد از تأثیرگذاری بالاتری برخوردار خواهد بود.

خرید زیورآلات برای کادو تولد

زیورآلات برای کادو تولد

استفاده از زیورآلات به‌خصوص توسط بانوان، تقریباً از زمان پیدایش بشریت همراه ما بوده است. زیورآلات و جواهرات جز هدایای کلاسیک در موقعیت‌های مختلف به شمار می‌روند. زیورآلات را می‌توانید در جنس‌های مختلف مثل طلا، نقره، چوب و … پیدا کنید. در سال‌های اخیر  زیورآلات ساخته‌شده با رزین اپوکسی در ترکیب با چوب و فلز رواج یافته است. که در انواع مختلف با طرح‌های بسیار زیبا عرضه‌شده‌اند.

 توصیه می‌کنیم قبل از خرید این‌گونه هدایا، بودجه‌ای را مشخص کرده و به آن وفادار بمانید. اگر بودجه خیلی زیادی ندارید ولی خواهان ‌یک کار شیک هستید زیورآلات رزین و چوب را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌خواهید هزینه بیشتری را متقبل شوید می‌توانید در انواع گروه زیورآلات و جواهرات گران‌قیمت از جنس طلا و پلاتین و نقره و … دست به انتخاب هدیه بزنید.

تقدیم پول برای هدیه تولد

پول نقد، کارت‌بانکی و کارت هدیه برای کادو تولد

پول نقد و کارت هدیه بانکی انتخابی محافظه‌کارانه و منطقی به شمار می‌روند. چون همه افراد به آن نیاز داشته و پذیرای آن هستند. به‌علاوه با پولی که به آن‌ها تقدیم می‌کنید افراد می‌توانند خود دست به انتخاب برای چگونگی رفع نیاز و رسیدن به علاقه‌هایشان بزنند.

عیب پول این است که چندان هدیه خاص و شخصی ای نیست. برای رفع این مشکل می‌توانید پول را به‌صورت کارت‌بانکی هدیه دهید.این کارت‌ها قابلیت حک کردن جمله سفارشی شما توسط بانک مربوطه را دارند. همچنین می‌توانید پول نقد را در قالبی زیبا و با تزیینی خاص، هدیه دهید. که در این حالت تبدیل به کادوی بسیار جذابی می‌شود. زیرا هم‌زمان ارزش مادی و معنوی خواهد داشت.

هدیه سفارشی و دست‌ساز برای کادو تولد

بارها اشاره‌کرده‌ایم که هدیه‌های سفارشی و کادوهایی که به‌صورت دست‌ساز برای کسی آماده می‌شود از قدرت تأثیرگذاری بسیار بالاتری برخوردار هستند. این تیپ هدیه‌ها را می‌توانید در قیمت‌ها و طرح‌های بی‌شماری پیدا کنید. از جمله آن‌ها می‌توان به تابلوهای سفارشی، زیورآلات دست‌ساز و …. اشاره کرد.

 

 ما در صدانما مدل‌های مختلفی از تابلوی سفارشی را عرضه کرده‌ایم. که می‌توانید در طرح آن‌ها بنابر سلیقه خود تغییراتی اعمال کنید. تا درنهایت یک تابلوی کاملاً شخصی‌سازی‌شده و خاص را به‌عنوان هدیه تولد آماده کرده باشید. بسیاری از مشتریان ما تابلوهای ما را برای مناسبت جشن تولد انتخاب کرده‌اند.

هدیه خنده دار برای تولد

اسباب‌بازی و هدیه های با چاشنی طنز

در راهنمای خرید هدیه اشاره کردیم که بهتر است از خرید هدایای طنزگونه پرهیز کنید. زیرا ممکن است آن‌چنان‌که می‌خواهید خنده‌دار و بامزه به نظر نرسند. و با مقداری ریسک همراه هستند. ولی درهرصورت جز گزینه‌هایی است که مردم در انتخاب هدیه برای تولد مدنظر قرار می‌دهند. جای توضیح ندارد که اسباب‌بازی نیز برای خردسالان بهترین هدیه تولد ممکن به شمار می‌روند. فقط در هنگام تهیه اسباب‌بازی به گروه سنی مناسب آن دقت کرده و اطمینان حاصل کنید که اسباب‌بازی خطری برای کودک به هیچ شکلی ایجاد نمی‌کند.

خرید حیوانات خانگی برای کادو تولد

حیوانات خانگی و موجودات زنده به‌عنوان هدیه تولد

در سال‌های اخیر پرورش و نگه‌داری حیوانات خانگی با استقبال بیشتری مواجه شده است. برخی افراد حیوانات خانگی نظیر سگ، گربه، پرنده و … را به‌عنوان کادو تولد در نظر می‌گیرند. که به عقیده ما هدایایی دارای ریسک هستند. زیرا هنگام انتخاب موجودات زنده برای هدیه تولد باید در نظر داشته باشید که شما علاوه بر یک حیوان خانگی، مسئولیت نگهداری از آن را هم بر دوش فرد دریافت‌کننده می‌گذارید. مسئولیتی که شاید هر فردی تمایلی برای به عهده گرفتن آن نداشته باشد.

 پس حتماً قبل از خرید حیوانات خانگی به‌عنوان هدیه تولد مطمئن شوید که شخص موردنظر به نگهداری از آن علاقه وافری داشته و آماده پذیرش مسئولیت‌های مربوط به آن است. وگرنه مجبور می‌شوید باحالت شرمندگی آن را به فروشنده پس بدهید و باعث آزار ناخواسته موجود بیچاره در این پروسه شوید.

خرید کیک تولد

کیک و شمع تولد به‌عنوان هدیه

کیک و شمع پای ثابت جشن‌های تولد هستند. گاهی شما این فرصت را پیدا می‌کنید که هدیه خود را (با هماهنگی قبلی با میزبان) در قالب کیک و شمع تولد ارائه کنید. اگر استعداد شیرینی‌پزی هم داشته باشید می‌توانید خودتان دست‌به‌کار شده و یک کیک تولد آماده کنید. که در این صورت کیک هدیه شما خاص‌تر شده و جنبه شخصی‌تری پیدا می‌کند.

در این مطلب راهنمای خرید هدیه تولد، تمام تلاش ما این بود که به شما در انتخاب و خرید کادوی تولد کمک کرده باشیم. بسیار خوشحال می‌شویم اگر موردی در این رابطه به ذهنتان رسیده که در مطلب آورده نشده است را در بخش نظرات برای ما بنویسید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما آنلاین هستیم!

سفارش سریع از طریق تلگرام

سفارش می پذیریم

پشتیبانی صدانما

ما آنلاین هستیم!

سفارش سریع از طریق تلگرام

پشتیبانی صدانما

سفارش می پذیریم.

ثبت سفارش سریع در تلگرام